منو

22
پنج شنبه, اکتبر

بیانیه نشست پایانی وزیران خارجه ایران و ۱+۴ ؛موگرینی: از همه طرف‌ها خواستیم برجام را کامل اجرا کنند

سیاسی

نشست فوق‌العاده وزیران خارجه ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۴ به همراه موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای کوتاه پایان یافت.

به گزارش ثروت نیوز به نقل از ایسنا در این بیانیه که پس از پایان نشست توسط موگرینی در جمع خبرنگاران قرائت شد، آمده است:

۱_ نشست وزرای کشورهای ۱+۴ (چین، فرانسه، آلمان، روسیه و بریتانیا) و ایران در تاریخ سوم مهرماه ۱۳۹۸ در نیویورک به منظور بحث در خصوص اجرای برجام برگزار شد. ریاست این نشست با نماینده عالی اتحادیه اروپایی خانم فدریکا موگرینی به نمایندگی از اتحادیه اروپایی بود.
۲- شرکت کنندگان خاطرنشان کردند که برجام که به تایید قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده است، یک عنصر کلیدی در ساختار جهانی عدم اشاعه هسته ای و یک دستاورد مهم دیپلماسی چندجانبه است. آنان بر اهمیت اجرای کامل و موثر برجام توسط همه طرفها تاکید کرده و عزم خود را در جهت تداوم تلاش ها برای حفظ این توافق، که به نفع همه است مورد تاکید قرار دادند.
وزرای خارجه ایران و کشورهای ۱+۴ (چین، فرانسه، آلمان، روسیه، به استثنای وزیر خارجه انگلیس که به دلیل تحولات برگزیت در لندن بود و نماینده وی در جلسه حضور داشت) امروز در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک گرد آمدند تا مروری کوتاه بر آخرین وضعیت اجرای برجام در پرتو تحولات اخیر داشته باشند.
شرکت کنندگان در این نشست که آخرین جلسه مرتبط با برجام به ریاست فدریکا موگرینی بود، ضمن قدردانی از تلاش های وی در طول مذاکرات منتهی به برجام و پس از آن، به بحث در خصوص وضعیت فعلی برجام پرداختند. به ویژه، وزیر امور خارجه کشورمان به طور مبسوطی به آثار مخرب خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و تبعات آن اشاره کرده و قصور سایر طرف ها در جبران این آثار مخرب را مورد انتقاد قرار داد و اظهارات و بیانیه‌های غیرسازنده اخیر کشورهای اروپایی را محکوم کرد.
در پایان این نشست، وزرای خارجه بیانیه کوتاهی صادر کردند که در آن، علیرغم فشارها و تلاش های آمریکا علیه برجام و علیه جمهوری اسلامی ایران که در روزهای اخیر به اوج رسیده است، بار دیگر بر اهمیت برجام و ضرورت تلاش در جهت حفظ آن تاکید شده است.
این نشست، در چارچوب نشست های رسمی کمیسیون مشترک برجام نبود و به همین سبب، جایگزینی برای نشست «کمیسیون مشترک برجام» در سطح وزیران که برگزاری آن در نشست های قبلی کمیسیون مورد توافق و تاکید قرار گرفته بود محسوب نمی‌شود.