منو

01
دوشنبه, جون

سفیر هند در ایران خبر داد: نهایی شدن مذاکرات ایران و هند برای ایجاد تعرفه‌های ترجیحی

مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

سفیر هند در ایران از نهایی شدن مذاکرات دوطرف برای ایجاد تعرفه‌های ترجیحی و تامین مالی سفارش ماشین‌آلات مورد نیاز در بندر چابهار خبر داد که در یک تا دو سال آینده به طور کامل در این بندر مستقر خواهند شد.

به گزارش ثروت نیوز به نقل از ایرنا، «گدام دارمندرا» در دیدار با رییس اتاق بازرگانی تهران از ضرورت حفظ سطح روابط دو کشور سخن گفت و افزود: به واسطه اعمال تحریم‌ها، خرید نفت از ایران دچار مشکلاتی شد، این در حالی است که دو پالایشگاه هند به طور کامل متناسب با نوع نفت ایران ساخته شده و این دو پالایشگاه اکنون با حاشیه سود پایین فعالیت ‌می‌کنند.

وی با بیان اینکه کالاهایی چون لاستیک و نخ ریسندگی از جمله کالاهای قابل صادرات هند به ایران است، گفت: سفارت ایران در هند نیز می‌تواند فهرستی از کالاهای ایرانی قابل عرضه در بازار هند را به بازرگانان هندی معرفی کند تا فهرست کالاهای قابل مبادله دو طرف مشخص شوند.

سفیر هند در ایران با اشاره به اینکه پروژه چابهار پس از مذاکرات وزیر خارجه هند با مقامات آمریکا از تحریم‌ها مستثنی شد، ادامه داد: مساله نقل و انتقالات بانکی مانع پیشرفت این پروژه بود اما اکنون سفارشات مربوط به تجهزات و ماشین‌آلات صورت گرفته و امیدواریم تا یکی دو سال آینده، این ماشین‌آلات در چابهار مستقر شود.

وی ادامه داد: سازمان بنادر ایران و طرف هندی، جلساتی را برای بررسی تسهیلات قابل ارائه در این بندر برگزار کرده‌اند و بدین ترتیب طرف هندی ۴۰ درصد تخفیف برای کشتی‌هایی که به این بندر بیایند، قائل خواهد شد. در عین حال، سازمان بنادر ایران نیز تخفیفاتی را برای خدمات بندری در چابهار نظر گرفته است.

سفیر هند در ایران همچنین از رییس اتاق تهران درخواست کرد که پارلمان بخش خصوصی نسبت به ترغیب و تشویق بازرگانان برای بهره‌گیری از ظرفیت بندر چابهار اقدام کند. او همچنین گفت که بانک پاسارگاد حدود شش ماه پیش تاییدیه ایجاد شعبه در هند را دریافت کرده اما در تاسیس این شعبه پیشرفت زیادی حاصل نشده است. او از اتاق تهران خواست که این مساله را پیگیری کند.

«مسعود خوانساری» رییس اتاق بازرگانی تهران نیز در این نشست با اشاره به روابط دیرینه ایران و هند و حجم مبادله کالا میان دو کشور، عنوان کرد: این مراودات به حوزه خدمات فنی و مهندسی نیز قابل تعمیم است.

وی یکی از موانع صدور خدمات فنی و مهندسی ایران به هند را مطالبه ضمانت‌نامه بانکی از سوی طرف هندی عنوان کرد و گفت: اکنون صندوق ضمانت صادرات ایران آمادگی دارد که نسبت به صدور ضمانت‌نامه اقدام کند. در عین حال با توجه به تاسیس شعبه بانک پاسارگاد در هند از ظرفیت این بانک نیز ‌می‌توان برای داد و ستدها بهره گرفت.

رییس اتاق بازرگانی تهران، توسعه و تکمیل پروژه بندر چابهار را نیز به عنوان یکی از راه‌حل‌ها برای توسعه مناسبات مورد اشاره قرار داد و گفت: چابهار جزو پروژه‌هایی است که از دایره تحریم خارج شده اما تکمیل این پروژه آن‌گونه که شایسته است، از سرعت کافی برخوردار نیست.