منو

01
دوشنبه, جون

وزیر جهاد کشاورزی امروز (جمعه) در حساب کاربری خود به مناسبت آغاز به کار مجلس یازدهم نوشت: تلاش این وزارتخانه بهبود معیشت کشاورزان و امنیت غذایی مردم ایران با همراهی نمایندگان ملت است.

اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران اعلام کرد: در سال ۹۸ حدود ۱۵.۱ میلیون تن نهاده‌های دام و طیور وارد شد که رشد ۱۶ درصدی را نشان می‌دهد.

وزیر جهاد کشاورزی با انتشار پیامی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی، بر نقش‌آفرینی کشاورزان در تصمیم‌گیری‌ها تاکید کرد.

سرپرست معاونت بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: علی‌رغم تحریم‌های شدید در سال ۱۳۹۸، واردات کالاهای اساسی برای ذخیره‌سازی نسبت به سال ۱۳۹۷ حدود ۲.۵ برابر رشد داشت.

مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان زینتی و قارچ خوراکی وزارت جهادکشاورزی با بیان اینکه ایران در جایگاه ششم تولید قارچ در دنیا قرار دارد، گفت: در حال حاضر حدود ۱۸۰هزارتن قارچ در کشور تولید شده است.

اتاق بازرگانی تهران جدیدترین آمارها از وضعیت تولید در ۹ ماهه اول سال گذشته را منتشر کرده که نشان دهنده رشد مثبت در بخش کشاورزی است.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور گفت: با توجه به نزدیک شدن به پایان ماه مبارک رمضان، محصولات پروتئینی همچون گوشت قرمز، گوشت مرغ و تخم مرغ مورد نیاز مردم همچنان تامین است و هیچ کمبودی در بازار نیست.

رییس سازمان دامپزشکی کشور اعلام کرد: با توجه به تشدید کنترل و نظارت بهداشتی در ایام نوروز علاوه بر معرفی ۹۲۷ واحد متخلف عرضه فراورده‌های خام دامی به مراجع قضایی، ۴۸۲ واحد نیز تعطیل شد.

اگر کشورهای تولیدکننده از ترس کمبود داخلی زنجیره صادرات غذا را قطع کنند، جنگ غذایی شکل می‌گیرد که برای دنیای فقیر، ویران‌کننده خواهد بود.

به گزارش ثروت نیوز به نقل از ایرنا، آسیب‌های ویرانگر بحران ویروس کرونا، روز به روز بیشتر خود را نشان می‌دهد. «زنجیره غذایی» و اختلال در تامین غذا، حالا به بزرگترین بحران برای صدها میلیون نفر از مردم جهان تبدیل شده است.

نشریه اکونومیست می‌نویسد:«بسیاری از زنجیره‌های تامین غذا به دلیل کووید-۱۹ از هم گسیخته است. با این حال، هنوز مهم‌ترین بخش‌های حیاتی سیستم غذای جهانی، مقاوم هستند. از آنجایی که در سال‌های اخیر کشورهای بیشتری برای تامین غذا به واردات وابسته شده‌اند، بعضی کارشناسان نگرانند که اختلال فعلی می‌تواند بحران غذای سال ۲۰۰۷-۲۰۰۸ را تکرار کند. زمانی که قیمت‌ها افزایش یافتند، دولت‌ها وحشت کردند و ۷۵ میلیون نفر به وضعیت گرسنگی رسیدند.»

سازمان ملل متحد و برنامه غذای جهانی نیز در روزهای اخیر بارها نسبت به وضعیتی که می‌تواند به تراژدی گرسنگی بیانجامد، هشدار داده‌اند.

وزیر جهاد کشاورزی از تشکیل ستاد فنی کرونا برای کاهش خسارات فعالان عرصه کشاورزی، احیای مرغ لاین، خود اتکایی در بذور برخی صیفی جات و راه اندازی سیستم یکپارچه بخش کشاورزی خبر داد.