منو

17
چهارشنبه, آگوست

ضعف مسوولان در حفظ آرامش اقتصادی

روزنامه ثروت

 

سعید پویش

مشکلات پیش آمده در عرصه اقتصاد,سیاست و مسایل اجتماعی مساله ای بود که بارها و بارها کارشناسان از سالها پیش اعلام کردند. مشکلات مختلف سالهاست که مردم را درگیر خود کرده است.

عدم مدیریت اثربخش در بخشهای مختلف امروز دامن مسوولان را گرفته است. افزایش نرخ ارز در ماههای اخیر مساله ای نبود که دولت بتواند از آن جلوگیری کند چرا که زمزمه های لغو برجام به شدت بازار را ملتهب کرد چه بسا که در دولت قبلی نیز در شرایط مشابه همین اتفاق افتاد. اما مساله مهم واساسی این است که بخشی از این تورم مربوط به لغو برجام است بخش دیگر آن به ضعف مسوولان در مدیریت برمی گردد.

وقتی کسانی می توانند فراقانونی عمل کنند و کسی هم جلودارش نیست از کاسب بازار چطور می توانیم انتظار داشته باشیم احتکار نکند!

وقتی به کاسب می گوییم چرا کم فروشی می کنی در جواب می گوید این اجناس بیشترشان قاچاق وارد می شود چرا جلوی آن را نمی گیرند؟ چرا کالایی که با دلار 4200تومان وارد می شود با دلار آزاد در بازار فروخته می شود.

به این ترتیب به علت رعایت نشدن قانون همه به نوعی می خواهند آن را دور بزنند. در نتیجه این چرخه معیوب شدت بیشتری به خود می گیرد. از سوی دیگر برخی از مسوولان با بیت المال طوری رفتار می کنند که انگار حق پدری شان است.

بسیاری از مردم می گویند اگر با اولین مفسد اقتصادی برخورد قاطع و قانونی به عمل می آمد امروز ناظر چنین مسایلی در سطح جامعه نبودیم. امروز کمتر مدیری را می توان یافت که حداقل چند سمت نداشته باشد وجالب اینکه از چند جا حقوق و مزایا دریافت می کنند که این مغایر قانون است.علاوه برآن نیز خارج از مسولیت شان یک بنگاه اقتصادی خصوصی دایر کرده اند. اگر در جامعه رانت نباشد بی شک هیچ کدام از مدیران دولتی حتی به فکر ایجاد بنگاه خصوصی نمی افتند. عدم وجود شفافیت اقتصادی باعث به وجود آمدن فساد و رانت‌های مختلف شده است. در این رابطه برای مبارزه با مفاسد اقتصادی عزم و اراده وجود دارد اما واقعیت این است که اقداماتی که صورت گرفته، چندان نتیجه‌ای در پی نداشته است.

وگر نه تحریم های امریکا چیزی نیست که بخواهد امروز اقتصاد ایران را دچار این همه چالش کند. فقط   در چنین شرایطی به نظر می رسد تصمیم‌گیری‌های اقتصادی بسیار عجولانه و بدون مطالعه انجام می شود.

مسوولان در اقدامات و تصمیم گیری های خود باید تلاش کنند ثبات و امنیت بازار را در نظر بگیرند چرا که سال گذشته در بگیر و ببند های ارزی دیدیم که برخی در گیر و دار بی ثباتی و ناامن بودن بازار چه سو استفاده هایی که نکردند و امروز هم تغییر یکباره کابینه اقتصادی دولت می تواند همان مساله را تداعی کند.چرا که ما امروز به تغییر ساختار اقتصادی بیشتر نیاز داریم تا خود کابینه . در شرایطی که هر روز به تحریم ها نزدیک می شویم تغییر کابینه و مدیران وقفه زمانی چند ماهه ایجاد می کند که به نفع کشور نیست.