منو

03
سه شنبه, آگوست
26 مطالب جدید
امروز:
سه شنبه - ۱۲ مرداد - ۱۴۰۰
|
Aug 03 2021

عوامل موثر بر قیمت جهانی طلا در کوتاه‌مدت

خبرها

موسسه تحقیقاتی آی ان جی در تازه‌ترین گزارش خود به بررسی ۳ عامل مهم و موثر بر قیمت جهانی طلا در کوتاه‌مدت پرداخته است.


در حالی که قیمت جهانی طلا برای نخستین بار در سال ۲۰۱۸ میلادی به کمتر از ۱۳۰۰ دلار در هر اونس رسیده است، موسسه آی ان جی بر این باور است که ساختارهای بازار طلا همچنان دست نخورده باقی مانده است و ۳ عامل مهم می‌تواند موجب حمایت از قیمت این فلز گرانبها شود.

به گزارش  ثروت نیوز، بر اساس این گزارش اولیور نوگنت استراتژیست ارشد موسسه آی ان جی در این باره گفت: به نظر من تقاضای فیزیکی، تنش‌های ژئوپلیتیک و تورم موجب تقویت قیمت جهانی طلا خواهد شد.

این موسسه تحقیقاتی پیش‌بینی کرده است که قیمت جهانی طلا بیشتر از این با کاهش روبرو نخواهد شد و قیمت این فلز زرد در بلندمدت با افزایش چشمگیری همراه خواهد بود.

موسسه آی ان جی تاکید کرده است که افزایش تقاضای فیزیکی از سوی صندوق‌های سرمایه‌گذاری می تواند عامل مهمی برای رشد قیمت جهانی طلا باشد. از سوی دیگر متوقف شدن روند صعودی ارزش دلار آمریکا تا پایان امسال نیز می‌تواند به نفع قیمت طلا باشد.

افزایش کسری بودجه و بدهی‌های آمریکا نیز فشار زیادی را بر ارزش دلار وارد خواهد کرد و این مساله موجب افزایش نرخ تورم خواهد شد.

گرچه تقاضای فیزیکی طلا در سه ماه نخست امسال با کاهش روبرو شده است ولی به اعتقاد موسسه آی ان جی، این یک روند موقت و زودگذر خواهد بود. شورای جهانی طلا اعلام کرده است که تقاضای فیزیکی طلا در سه ماه نخست امسال ۷ درصد افت داشته است.

تقاضای فیزیکی در بازار هند در این مدت ۱۲ درصد کاهش یافته است. ولی به نظر می‌رسد با تشدید نگرانی‌ها نسبت به تنش‌های سیاسی و تجاری در عرصه بین‌المللی، تقاضای فیزیکی و مکان امن سرمایه‌گذاری برای طلا افزایش خواهد یافت.

افزایش فشارهای تورمی در اقتصادهای توسعه یافته و صنعتی به خصوص آمریکا نیز می‌تواند عامل مهمی برای افزایش تقاضای سرمایه‌گذاری برای طلا باشد.