منو

03
سه شنبه, آگوست
26 مطالب جدید
امروز:
سه شنبه - ۱۲ مرداد - ۱۴۰۰
|
Aug 03 2021

لاوروف: اعضای باقیمانده در برجام برای حفظ آن تلاش کنند

خبرها


وزیر امور خارجه روسیه با مناسب دانستن پاسخ ایران به خروج آمریکا از برجام، از اعضای باقیمانده در این توافق خواست تا گام‌های جدی را برای حفظ آن بردارند.
به گزارش ایسنا، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس خبری مشترک با هایکو ماس همتای آلمانی خود، گفت: ما معتقدیم که در شرایط کنونی بسیار مهم است تا طرف‌های باقیمانده در برجام شرایط را ارزیابی و در مورد آن با یکدیگر مشورت کنند.
لاوروف همچنین افزود که وی در گفت‌وگو با همتای آلمانی خود در مورد برجام و نیز خروج آمریکا از این توافق بین‌المللی گفت‌وگو کرده است.
او تاکید کرد: اعضای برجام باید گام‌هایی را در راستای حفظ آن بردارند.
وزیر خارجه روسیه ادامه داد: تحریم‌های یکجانبه واشنگتن علیه ایران، روابط میان آمریکا و اتحادیه اروپا و همچنین آمریکا با روسیه را تضعیف خواهد کرد.
به گفته وی، همچنین بازبینی نباید در مورد لغو تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران انجام شود.
بنابر اعلام لاوروف، مسکو در حال ارزیابی پاسخ مناسب ایران به خروج آمریکا از برجام است.
پس از خروج آمریکا از برجام، مقامات کشورمان اعلام کردند که ایران در صورتی در این توافق باقی خواهد ماند که کشورهای اروپایی در این باره به ایران تضمین دهند.
در همین راستا روزنامه گاردین روز گذشته گزارش داد که قرار است وزرای خارجه سه کشور فرانسه، انگلیس و آلمان هفته آینده در یکی از کشورهای اروپایی با ظریف دیدار و به وی در مورد پایبندی خود به توافق هسته‌ای ایران ضمانت دهند.
همچنین امانوئل مکرون روز چهارشنبه در یک گفت‌وگوی تلفنی با حسن روحانی رییس‌جمهور کشورمان ضمن تاکید بر پایبندی فرانسه به توافق هسته‌ای، از ایران خواست تا به برجام پایبند بماند. مکرون از تلاش همه‌جانبه کشورش برای حفظ برجام نیز خبر داد.
او همچنین گفت: پوتین در دیدار روز گذشته خود با نتانیاهو بر لزوم جلوگیری از اقدامات تحریک‌آمیز دوجانبه توسط اسرائیل و ایران تاکید کرده است.
کوسا چیئوف یکی از اعضای پارلمان روسیه نیز اعلام کرده است که مسکو آمادگی دارد تا برای کاهش تنش میان ایران و رژیم صیهیونیستی تلاش کند.
طی دو روز گذشته نیروهای ارتش رژیم صهیونیستی به برخی از مواضع و تاسیسات نظامی در خاک سوریه حمله کرده‌اند که برخی از رسانه‌های محلی مدعی شدند که تعدادی از این تاسیسات مربوط به ایران بوده است.