منو

01
سه شنبه, دسامبر
43 مطالب جدید

رویاهای رنگ باخته ترامپ 14-2-98

خبرها


اكبر نعمت الهي

این می تواند برای هر دولتی نهایت بی اعتباری باشد که سیاستی را اعلام کند و نتواند به آن وجه اجرایی بدهد و حتی نزدیک نتیجه ای هم که می خواسته است نشود. مانند شرط بندی روی اسب مرده است.
در هفته های اخیر دولت آمریکا درباره ونزوئلا سیاستی خاص را اعلام کرد. دولت رسمی را نپذیرفت و دولتی دیگر را به طور غیرقانونی به جای آن گمارد. اکنون هفته ها گذشته است. شاید در این روزها بالاخره ارتش ونزوئلا لجام کشور را به دست نماینده آمریکا دهد، اما این که حدود یک ماه امری که آمریکا بر سر آن آبرو گذاشته بود به تاخیر می افتد خود جای مکث و بحث دارد. البته نویسنده این سطور ارادتی به دولت مادورو و خود مادورو که در نازلترین امکان نتوانسته و نمی تواند زمام امور مردم را درست به دست گیرد و حداقل به دلیل ناکارآمدی منابع مردم ونزوئلا را به نابودی کشیده است ندارد. اما به هرحال این که آمریکا به سیاق سالهای حاکمیت دولتهای استعمارگر غربی برای خود دولتی تعیین می کند و در کشوری دیگر به رسمیت می شناسد و کسی دنبال اش هورا نمی کشد نمی تواند مورد تایید احدی باشد.
به هر حال دولت ونزوئلا یک پایش روی هوا بود و اتفاق تازه ای نیست اگر یک روز اعلام شود که دولت مادورو رفت.
القصه قضیه معافیتهای نفتی هم مانند ماجرای مادورو تمام شد. آمریکا دیگر حرکت به سوی صفر کردن صادرات نفت ایران را آغاز کرده است. اما خود آمریکایی ها هم می دانند که حذف تولیدکننده ای بزرگ همچون ایران از بازار نفت به سادگی عملی نیست و زیانهای آن ناخواسته دامان دولت آمریکا را می گیرد. هرچند که عربستان با فرصت طلبی برای پر کردن جای خالی ایران در بازار اعلام آمادگی کرده است و از طرف دیگر عراقی ها اعلام کرده اند که سقف تولید خود را بالا خواهند برد اما خود آمریکایی ها هم می دانند که پر کردن ظرفیت یک تا یک و نیم میلیون بشکه ای نفت ایران در بازار کار ساده ای نیست.
ایران بلد است نفت خود را به هر طریق ممکن به بازار تزریق کند. نیازی هم به بستن تنگه هرمز یا هر امر غیرمنطقی دیگری ندارد چون اساسا راه حل های غیرمنطقی مانند راهکار بستن تنگه هرمز نخست به خود کشور لطمه وارد می کند و برای همین هم هست که آمریکا از احتمال بستن تنگه هرمز توسط ایران محملی برای حضور رزمناوهای خود در خلیج فارس درست کرده است.
هیچ عقل سلیمی نمی پذیرد که نفت ایران به راحتی از بازار کنار گذاشته شود زیرا مصرف کنندگان در سراسر جهان آسیب آن را به فوریت خواهند دید و چنین است که انتظار آمریکایی ها برای پشتیبانی دربست از سیاست اعلامی شان از پایه غلط است و راه به جایی نمی برد زیرا عقلانیتی در آن نیست.
حکایت تامین برق عراق است که عربستان ادعاهای بزرگی در این زمینه کرد اما نتوانست آنها را اجرایی کند.
بازار نفت تحت تاثیر تلاطمهای اخیر در سیاست بین الملل ممکن است دستخوش نوساناتی شود اما این هم مانند ادعاهای دیگر دولت ترامپ حتی در انتخابات ریاست جمهوری هم به درد ترامپ نمی خورد! زیرا فشار بیشتر روی بازار نفت بیش از همه و نخست صنعتگران آمریکایی را تحت فشار قرار می دهد.